אז מה רוקדים היום?

החלטנו לצאת בסדרת מאמרים על הריקודים הזוגיים הפורטת בקצרה כל סגנון ואופיו. במאמר הראשון דיברנו על הריקודים הזוגיים בכלל (לחצו כאן לקרוא אותו). העובדה שישנם סוגים וסגנונות רבים כל כך של ריקודים זוגיים, בכל תרבות על פני הגלובוס מראה כמה הדבר טבוע ומושרש עמוק באנושות כולה. וייתכן אף כי מרמז על היתרונות החבויים בכך. 

ניתן להשוות את שלל הסגנונות כגוונים שונים של צבע המרכיבים יחד את האור הלבן כולו אך גם כשלמים בפני עצמם שכן כריקוד זוגי, כאמור, הם מכילים את כל היתרונות כולם והתוצאות המתקבלות זהות כמעט. הדרך היא רק אופן הביטוי. כעת רק נותר לבחור את הצבע, הדרך, הסגנון.

 

היום אנחנו רוקדים בצ'אטה.

הבצ'אטה הגיעה אלינו מהאיים הקאריביים ומהרפובליקה הדומיניקנית בפרט.

מה אנחנו מדמיינים אם יש לנו רק את המידע הזה אפילו על הריקוד? 

עצמו לרגע את העיניים, ובכן אני מדמיין ים תכול, דקלי קוקוס, אננס, מוטיבים אפריקנים במוזיקה, חום, קירבה, שמחה, חושניות, תנועות אגן, חיבוק, שיער מתנופף וצעדים מדודים לקצב ברור של תיפוף – מעולה. 

עכשיו שימו את כל הטעמים, המראות, הריחות והקולות בבלנדר והופה! יש לנו ריקוד לטיני משובח. אז נכון, שזה התיאור שהייתי נותן לעוד כמה וכמה ריקודים קריביים, או אפילו ברזילאיים, אך כאן, כמו בכל מתכון מנצח, מגיע עניין התיבול, אז נוסיף את התבלינים הבאים: מנגינה עגולה גלית ומלטפת, תנועות עגולות ואלסטיות וכיפוף קל בברכיים והינה, יש לנו בצ'אטה.

הבצ'אטה הוא אחד מהריקודים הלטיניים הרכים והזורמים יותר. מאופיין בתנועות אגן גליות ועגולות ותנועות ידיים גדולות ועגולות – בעיקר של המובלת. היא נרקדת לעיתים גם בסולו (בצורה יחידנית), באחיזה פתוחה יותר או בצמידות של הזוג הרוקד, כך שלעיתים נראה כי התמזגו לגוף אחד.

כמו בכל ריקוד, ככל שנכנסים לעובי הקורה מגלים את עומקו, המורכבות ורבדים נוספים רבים שיש בו כמו היכולת ללמוד לפרק בצורה מתואמת את חלקי הגוף בתנועה המותאמת למנגינה, עבודה של קונטרה בלאנס, יציבות, שיווי משקל וההבנה של חשיבות החיבור לרצפה. 

אך מאידך, מאד פשוט, יחסית, להתחיל את ריקוד הבצ'אטה. צעדי הבסיס ידידותיים למשתמש ומהר מאד ניתן לרכוש לארסנל הידע התנועתי של מערכת העצבים שלנו את הצעדים והסיבובים הראשונים בו ולהרגיש נוח לנוע על הרחבה לצד מנגינה לטינית מהנה, רכה וקולחת . כך שזהו ריקוד מצוין להתחיל לסלול איתו את הדרך לעולם הריקוד הזוגי.

מה עוד ניתן להשיג? כמו בכל ריקוד זוגי..

בניה של הביטחון העצמי וחיבור פנימה לתוך עצמנו, לתכונות אופי שהיו לעיתים חבויות עמוק בפנים ואפילו לא ידענו על קיומן. לפתח כישורי תקשורת והבנה של הפרטנר/ית שמולנו והיכולת לקלוט מהו מרחב מכבד והדדי של שיתוף פעולה באמצעות השפה החשובה ביותר – שפת הגוף. אלה הם 

כישורים שאם ממירים אותם לחיי היומיום, אין יקר מהן ללמידה ויישום בכל תחום

לא בכדי, בשל כל מכלול התכונות הללו, הנראות לעין ואלו הנובעות מהן ונסתרות – ריקוד הבצ'אטה  הינו אחד הריקודים הפופולאריים  ביותר כיום על רחבת הריקוד במועדוני הריקוד הלטיני.

Share this post

Call us back

התקשר אלינו

דילוג לתוכן